
Jelena Tanasković
Jelena Tanasković, bivša direktorka Železnice Srbije, jedna od prisutnih na otvaranju dva puta otvarane Železničke stanice u Novom Sadu i jedna od odgovornih za smrt 16 ljudi ispod nadstrešnice, za kratko vreme uspela je da bude na mnogobrojnim važnim državnim funkcijama.
Pre nego što je u žižu javnosti dospela davanjem ostavke na funkciji v.d. direktorke JP Železnice Srbije i svaljivanjem odgovornosti na Gorana Vesića, bivšeg ministra građevine, saobraćaja i infrastrukture za pad nadstrešnice u svom saslušanju u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, Jelena Tanasković je obavljala čitav niz važnih državnih funkcija.
Svoju političku karijeru započela je 2017. godine u Gradskoj upravi grada Beograda, kada je imenovana za gradsku sekretarku za finansije. Već sledeće godine je napredovala, tako da je u junu 2018. godine postala državna sekretarka u Ministarstvu finansija gde je zadužena za Sektor budžeta, Sektor za makroekonomske i fiskalne analize i projekcije, Sektor za finansijski sistem, Sektor za kontrolu javnih sredstava i Sektor za fiskalne rizike, kao i Upravu za trezor, Upravu za javni dug i Poresku upravu.
Tokom 2020. godine imenovana je za članicu Nadzornog odbora „Dunav osiguranja“, gde je zadužena za finansije, kao i za državnu sekretarku u Ministarstvu zaštite životne sredine zaduženu za kapitalne projekte, finansije i međunarodnu saradnju. Takođe, kako se navodi, bila je i koordinatorka za klaster 4 Poglavlja 27 – Zelena agenda i održivo povezivanje. Iako je poručila da Srbija teži ka nultom zagađenju na obeležavanju Evropske zelene nedelje u botaničkoj bašti “Jevremovac” 2020. godine, u periodu do 2022. godine do kada je obavljala funkciju državne sekretarke u Ministarstvu zaštite životne sredine, u žižu javnosti isključivo i jedino zahvaljujući građanskom aktivizmu iz kog su proistekli mnogobrojni ekološki pokreti i inicijative građana, dospevaju višegodišnji ogromni ekološki problemi, poput zagađenja vazduha, postojanja nesanitarnih i divljih deponija širom Srbije, enormnog industrijskog zagađenja u Šapcu, Boru, Smederevu, Majdanpeku, gde su RTB Bor i Železaru par godine pre država prodala kineskim kompanijama, planirani rudarski projekti poput projekta “Jadar”, kao i ogromna odgovornost državnih institucija u nerešavanju ovih problema.
U decembru 2021. godine, Tanasković je prisustvovala u svojstvu državne sekretarke Ministarstva zaštite životne sredine na prezentaciji projekta “Čista Srbija”, projektu na kome su partneri Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja, infrastrukture, lokalne samouprave i kineska kompanija CRBC, u javnosti poznata po tome što je angažovna i kao izvođač radova na četvrtom mostu u Novom Sadu, zbog čije izgradnje su organizovani mnogobrojni protesti u Novom Sadu tokom 2022. godine.
O projektu “Čista Srbija” u izveštaju koalicije 27 “Korak napred – nazad dva” se navodi: “Celokupan projekat „Čista Srbija” nije dostupan javnosti, jedino se u medijima pojavljuju fragmentarne informacije. Detalji o fazama projekta, način i rokovi sprovođenja, kao njegove i finansijske odrednice nisu poznate. Odsustvo transparentnosti je krajnje problematično kada se uzme u obzir obim investicija.”
Projekat izgradnje četvrtog mosta, na kome je CRBC angažovan kao glavni izvođač, praćen je brojnim aferama i skrivanjem informacija od građana, zbog čega su u Novom Sadu organizovani mnogobrojni protesti tokom 2022. godine, tokom kojih je došlo i do batinjanja građana od strane pripadnika obezbeđenja firme “Intersec” na protestu ispred Skupštine u julu 2022. godine i prekomerne upotrebe sile od strane Interventne jedinice policije na Šodrošu u oktobru 2022. godine.
Kontraveznost ovog mosta ogleda se u postojanju bojazni da most predstavlja pripremu terena za projekat “Novi Sad na vodi” što je i potvrđeno izlaskom na javni uvid plana za područje ovog projekta, u tome što se gradi na području Kameničke ade, Šodroša i Dunavca, području koje je stanište više od 200 zaštićenih vrsta i tome što je cena sa najavljenih 130 miliona evra, cifra koju je 2021. godine saopštio tadašnji gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević, porasla na 175,5 miliona evra, od kojih je 149.175.000 evra obezbeđeno tako što se Srbija u oktobru 2023. godine zadužila kod kineske “Export-Import” banke.
Izjavu tadašnje državne sekretarke u ministarstvu zaštite životne sredine o težnji ka nultom zagađenju demantovala je surova i poražavajuća realnost. Grejnu sezonu 2020/2021 obeležilo je enormno zagađenje, kada su građani jedino zahvaljujući građanskom aktivizmu i samooorganizovanju, saznali da je Beograd na AirVisual listi često među najzagađenijim glavnim gradovima sveta i da mnogobrojna mesta u Srbiji imaju prekomerno zagađen vazduh. U avgustu 2021. godine, nedeljama je gorela najveća nesanitarna deponija u Evropi – deponija Vinča u Beogradu. Ovaj požar je obeležila apsolutno neadekvatna reakcija nadležnih, kao i to da je ostalo pod velom tajne ko je nadležan za upravljanje deponijom, a prebacivanje odgovornosti se odvijalo između Gorana Vesića, tadašnjeg zamenika gradonačelnika Beograda, firme “Beo čista energija”, koja je sklopila ugovor o javno-privatnom partnerstvu sa Gradom Beogradom o zatvaranju i sanaciji deponije u Vinči i Ministarstva životne sredine. Dok su se toksične materije emitovale u vazduh, Vesić je tvrdio da je deponiju preuzela firma “Beo čista energija”, dok su oni tvrdili da još uvek čekaju dozvole Ministarstva za zaštitu životne sredine o preuzimanju stare deponije u Vinči i do tada će ona biti u nadležnosti JKP „Gradska čistoća”. Pomenuto minstarstvo se brže bolje oglasilo da su dozvole u procesu, ali da se odnose na drugu parcelu u Vinči i novu sanitarnu deponiju, na kojoj nije izbio požar i da oni nisu nadležni kada je u pitanju kontrola i nadzor rada deponije, već Republička komunalna inspekcija, koja se nalazi u okviru Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Sledeća državna funkcija koju je Jelena Tanasković obavljala bila je dolazak na čelo ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Za ministarku poljoprivrede imenovana je u oktobru 2022, zamenivši na toj poziciji dotadašnjeg ministra Branislava Nedimovića. Njen mandat obeležili su mnogobrojni protesti poljoprivrednika, nezadovljnih zbog teškog stanja u poljoprivredi, prevashodno zbog neisplaćivanja subvencija i njihovih niskihiznosa. Ministarka je vrlo često imala skandalozne izjave, pa je tako izjavila početkom februara 2023. godine da je prošlonedeljni protest proizvođača mleka “bila neka vrsta predstave”, a u novembru iste godine za RTS je izjavila da su “protesti politički obojeni i da poljoprivrednici neće da razgovaraju.” Takođe, tom prilikom je tvrdila da je ispunjeno svih 13 tačaka sporazuma iz maja, što su poljoprivrednici demantovali.
Dragan Kleut, predstavnik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata, koji učestvuje u protestima i koji je jedan od potpisnika sporazuma sa državom, dodaje da je jedna od najvažnijih stavki dogovora bilo da se subvencije po hektaru za sledeću godinu utvrde na 35.000 dinara po hektaru, a da je država je u novom zakonu predložila da podsticaj budu „najmanje 12.000 dinara“.
Iako se u više navrata u javnosti hvalila da su “sredstva za subvencije nikad veća” i da su subvencije rekordne, u januaru 2023. godine, u izjavi za medije, poljoprivrednik iz Pekčanice, kod Kraljeva, Predrag Veljković saopštio je da nisu isplaćene sve subvencije, iako je ministarka obećala da će biti isplaćene do kraja 2022. godine.
U avgustu 2023. godine, na skupu ratara u Aradcu, koji je organizovao Savez udruženja poljoprivrednika Banata, saopšteno je da nisu isplaćene sve subvencije za ratarsku proizvodnju, kao i zaostala dugovanja za suncokret i mehanizaciju. Poljoprivrednik Darko Grbić je za Novu ekonomiju 1. marta 2025. godine izjavio da postoje poljoprivredni proizvođači kojima nisu isplaćene subvencije ni za 2023. godinu i da odgovor koji su oni dobili iz Ministarstva poljoprivrede je da „budu još malo strpljivi“.
Ministarka poljoprivrede je bila do maja 2024. godine.
Sledeća stanica je bila funkcija v.d. generalnog direktora AD “Infrastruktura Železnice Srbije”. Vlada Srbije imenovala je Jelenu Tanasković za v.d. generalnog direktora Infrastruktura železnice Srbije na sednici 7. maja 2024. godine, a u javnosti je njena nova funkcija komentarisana i kao kazna, s obzirom da su prethodnih godina Železnice Srbije potresale brojne afere.
Na ovoj funkciji nasledila je Sinišu Šurlana, za kog se vezuje da je snimio audio snimak razgovora sa ministrom finansija Sinišom Malim, koji je u martu 2024. godine objavio nedeljnik “Radar”, u kome ministar finansija Siniša Mali 2019. godine od Šurlana, tada direktora Građevinske direkcije Srbije, traži da obezbedi 100.000 evra kao pomoć za rekonstrukciju stadiona FK „Crvena zvezda“.
„Razgovor je navodno snimio sam Šurlan, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tim povodom rekao ‘da se Šurlan ponašao kao najgori bednik’. U objavljenom razgovoru, Šurlan je tražio od Malog dozvolu da isplati finansijsku pomoć Crvenoj Zvezdi, a Mali mu nije direktno odgovorio, već je kazao ‘da zna da bi ‘glavni šef’ uvek rekao da treba da se pomogne’. Vučić naknadno nije potvrdio da je on taj ‘glavni šef’, ali je rekao da je istina ‘da svaki dan, po 1.000 puta’ kaže da treba da se pomogne ako se može i ukoliko je to po zakonu.“ (Beta, 28. 3. 2024. godine)
U tom snimku Šurlan navodi da je član Srpske napredne stranke.
„Ja sam jedan od retkih, bre, direktora koji nije došao po partijskoj liniji… Ja sam u SNS ušao godinu dana nakon što sam bio direktor. Veruj mi da mi je muka, bre, od svega više.“ (Radar, 28. 3. 2024. godine)
Ubrzo po objavljivanju snimka Šurlan je podneo ostavku na funkciju v.d. generalnog direktora “Infrastrukture železnice Srbije”.
Ni Šurlanovog prethodnika, Miroljuba Jevtića, koji je smenjen, takođe afere nisu zaobišle. On je pravosnažno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od godinu dana zbog primanja mita od advokatske kancelarije iz Novog Sada na ime ugovora o zastupanju “Infrastrukture Žezleznice” koji je zaključio sa tom kancelarijom.
Naime, Apelacioni sud u Beogradu je u decembru 2023. godine, potvrdio je presudu kojom je bivši direktor “Infrastrukture železnice Srbije” Miroljub Jevtić proglašen krivim za primanje mita. U saopštenju suda se navodi da mu je izrečena i zabrana vršenja dužnosti vezanih za raspolaganje i upravljanje ili čuvanja te imovine od tri godine.
Ostavku na funkciju v.d. generalne direktorke „Infrastrukture železnice Srbije“ podnela je 20. novembra 2024, dan nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da zbog tragedije u Novom Sadu, koja se dogodila 1. novembra, „očekuje ostavke u Vladi i na drugim mestima, a od tužilaštva mere u najkraćem mogućem roku“.
Jelena Tanasković, tada već bivša direktorka Infrastruktura Železnica Srbije uhapšena je 21. novembra 2024. godine, zajedno sa još 10 lica zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti (član 288 stav 2 Krivičnog zakonika) u vezi sa krivičnim delom Izazivanja opšte opasnosti (član 278, stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika)
Sredinom decembra portal “Nova ekonomija” je objavio da u svom iskazu datom tokom saslušanja u svojstvu osumnjičene pred Višim tužilaštvom u Novom Sadu 22. novembra, Jelena Tanasković je prebacila svu odgovornost za projekat Železničke stanice Novi Sad na bivšeg ministra Gorana Vesića, što pokazuju dokumenti u koje je Nova ekonomija imala uvid. Tanasković je u iskazu pred tužiocem tvrdila da je Vesić insistirao da on vodi sve projekte, jer se navodno tako dogovorio sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem.
Tanasković je opisala i sastanak koji je, kako je navela, imala u septembru sa predsednikom Vučićem i ministrom Vesićem, a kom su prisustvovali i direktori javnih preduzeća koja spadaju u nadležnost Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
“Na tom sastanku predsednik je postavio pitanje budućih projekata, koji tek treba da se rade, ko će ih voditi i ko je za njih odgovoran, pa je ministar Vesić potvrdio da su on i njegovo ministarstvo jedino odgovorni za projekte, jer jedino na taj način mogu biti završeni. Isto ovo ministar je rekao predsedniku Republike i dok smo se vozili vozom od Novog Sada do Subotice – da sve što se odnosi na projekte može raditi isključivo Ministarstvo na čijem je on čelu”, izjavila je Tanasković pred tužiocem.
“Ministar Vesić mi je rekao da je to jedini uslov da budem direktor (Infrastrukture železnice Srbije, prim. aut.), da prihvatim da on apsolutno upravlja i vodi sve projekte, jer se on navodno dogovorio sa predsednikom da se svi projekti isključivo tako vode”, rekla je Tanasković.
Viši sud je saopštio 31. marta da je Jeleni Tanasković i Aniti Dimoski produžena mera zabrane napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora na još tri meseca.
izvori:
- https://www.istinomer.rs/akter/jelena-tanaskovic/
- Radio Slobodna Evropa “Ministarstvo za zaštitu životne sredine: Nismo nadležni za staru deponiju Vinča 10. avgust/kolovoz 2021. godinehttps://www.slobodnaevropa.org/a/deponija-vin%C4%8Da-po%C5%BEar-ministarstvo/31403160.html
- Koalicija 27 “Korak napred, nazad dva” IZveštaj iz senke za poglavlje 27 – januar 2021 – mart 2022 https://www.koalicija27.org/wp-content/uploads/2022/09/Izvestaj-iz-senke-2022_Korak-napred-nazad-dva.pdf
- Forbes Srb – Da li je Jelena Tanasković kažnjena ili nagrađena Petrica Đaković 14. maj 2024. https://forbes.n1info.rs/biznis/da-li-je-jelena-tanaskovic-kaznjena-ili-nagradjena/
- cistasrbija.rs “Projekat Čista Srbija za budućnost naše zemlje” 24. decembar 2021. https://cistasrbija.rs/projekat-cista-srbija-za-buducnost-nase-zemlje/
- Nova Ekonomija, Autor: Filip Rudić “Tanasković pred tužiocem: Vesić vodio ceo projekat, rekao da se tako dogovorio sa Vučićem” 16. 12. 2024. https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/tanaskovic-pred-tuziocem-vesic-vodio-ceo-projekat-rekao-da-se-tako-dogovorio-sa-vucicem
- RTS “Tanasković: Poljoprivrednici neće da razgovaraju, sve tačke dogovora iz maja ispunjene” 15.11.2023.https://www.rts.rs/lat/vesti/drustvo/5310206/ministarka-poljoprivrede-jelena-tanaskovic-protesti-poljoprivrednika.html
7. Ministarka Tanasković: Ispunjeni svi zahtevi poljoprivrednika, protesti politički obojeni Vesti Autor: FoNet 15. novembar 2023. https://n1info.rs/vesti/ministarka-tanaskovic-ispunjeni-svi-zahtevi-poljoprivrednika-protesti-politicki-obojeni/
- Nova Ekonomija 15.11.2023. Autor: Čedomir Savković Poljoprivrednici demantuju ministarku: „Nisu ispunjena sva obećanja“ https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/poljoprivrednici-demantuju-ministarku-nisu-ispunjena-sva-obecanja
- Agronews.rs “Poljoprivrednicima nisu isplaćeni svi dugovi za subvencije” 19.01.2023 https://www.agronews.rs/poljoprivrednicima-nisu-isplaceni-svi-dugovi-za-subvencije/
- 01.03.2025. Nova ekonomija Autor: Dunja Marić “Zahtevi poljoprivrednika neispunjeni, sistemska rešenja ni na vidiku” https://novaekonomija.rs/vesti-iz-izdanja/zahtevi-poljoprivrednika-neispunjeni-sistemska-resenja-ni-na-vidiku#google_vignette
- Tanasković: Srbija teži nultom zagađenju – RTV 4.6.2021. izvor: Tanjug https://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/tanaskovic-srbija-tezi-ka-nultom-zagadjenju_1245824.html