
1. MAJ – Dan rada u zemlji gde institucije ne rade
Protest povodom 6 meseci od pada nadstrešnice počeo je tišinom u 11:52 ispred Železničke stanice. Studenti zajedno sa građanima odali su počast žrtvama pada nadstrešnice, koja je pre tačno 6 meseci oduzela 16 života. Nakon tišine, postavljena je spomen – ploča sa natpisom ,,Novi Sad pamti” i datumom i vremenom pada nadstrešnice. Studenti i građani postavili su vence, cveće i zapalili sveće, nakon čega je otpočela komemorativna šetnja ka Mostu slobode.

Izvor:021/FoNet
Tokom šetnje po celom Bulevaru su se mogli videti kreativni transparenti, ali najistaknutiji bili su bilbordi na kojima su bili okačeni transparenti na kojima su ispisane različite afere, u koje je trenutna vlast umešana.



U toku protestne šetnje , vozač je pokušao automobilom da prođe kroz kolonu građana, ali je zaustavljen. Redari su okružili automobil, u čemu su se pridružili i građani uzvikujući policiji da uhapsi vozača automobila koji je probao da se zaleti u kolonu. Prema navodima Radio 021, vozač i suvozač su uhapšeni, međutim MUP, koji je na svom sajtu objavio saopštenje o broju učesnika na protestu u Beogradu, nije se oglasilo o tome da li su počinioci ovog incidenta privedeni.
Izvor: Autonomija
Ostatak šetnje prošao je bez incidenata, i građani su stigli do raskrsnice kod Mosta slobode, na platou kod Limanskog parka profesori Slobodnog univerziteta su postavili 16 praznih stolica posvećenih žrtvama pada nadstrešnice. Takođe su organizovali interaktivnu izložbu posvećenu radničkim pravima i borbi za očuvanje istih.
Na platou ispred NIS-a, građanima su se obratili:
student Univerziteta u Novom Sadu,
Doni Pracner, profesor PMF-a
Srđan Atanasovski, Sindikat nauke Srbije
Denis Geljić, poštar koji je dobio otkaz zbog podrške studentima i ukazivanja na loše uslove rada i mnogobrojne malverzacije u Pošti
Ivan Pivnički, profesor istorije u Tehničkoj školi “Mileva Marić Ajnštajn”

Student Univerziteta u Novom Sadu u svom govoru istakao je represiju i nasilje koju studenti i radnici trpe zbog svoje borbe za pravdu kao i nehumane uslove za rad u Srbiji.
,,Nakon 6 meseci od pada nadstrešnice oni koji treba idalje nisu privedeni, dok studenti i građani svakodnevno bivaju izloženi javnom linču i zastrašivanju. Pre nekoliko dana policija je kod DIF-a tukla goloruke građane i celog dana držala našeg kolegu Veljka u pritvoru. Opet svedočimo nasilju, opet svedočimo represiji i opet smo danas svedočili nasilju kod Futoške pijace. Želimo da još jednom otvoreno pitamo sve policajce: Kome ste se zakleli da ćete odgovorno i savesno služiti, građanima Srbije ili nekom drugom?”
,,Radnici u Srbiji jedva hrane porodice, jedva školuju decu, i onda stotine hiljada te dece odu u inostranstvo, negde daleko da zarade, negde gde mogu pristojno da žive,… negde gde ne moraju da preživljavaju, negde gde neće biti tretirani kao robovska radna snaga”
Studenti su Železničku stanicu proglasili za memorijalni centar.
,,Kao što je Generalštab u Beogradu podsetnik žrtve jednog naroda tako i zgrada Železničke stanice mora stojati kao podsetnik na ono što se dogodi jednom narodu kada se korupcija uvuče u sve pore društva i kada korupcija otme državu.”
Zatim su usledili govori radnika, prvi se obratio Doni Prancer, profesor Prirodno-matematičkog fakulteta.
U svom govoru objasnio je da je srž rada sindikata u zajedničkom delovanju, i da predsednik sindikata nije vođa, već onaj koji predstavlja volju svih radnika. Takođe je rekao da se sindikati moraju formirati na nivou delatnosti, jer svaka delatnost ima svoje specifične probleme na kojima se mora zasebno raditi.
Nakon njega govorio je Srđan Atanasovski iz Sindikata nauke Srbije.
Istakao je različite primere zloupotrebe Zakona o radu, poručio radnicima da ne veruju političarima i nikada ne prihvataju nehumane uslove rada.
,,Čemu služi Zakon o radu kada se sve može izvrnuti i kada se svako pravo iz njega može ukinuti?”
,,Pred nama su definitivno političke promene, ja vas kao član sindikata molim samo jednu stvar: Kada vam neko kaže da treba neko vreme da vam bude malo gore da bi vam kasnije bilo bolje, nemojte mu verovati! “
Prisutnima se obratio i Milan Pivnički, profesor istorije u tehničkoj školi ,,Mileva Marić Ajnštajn” u Novom Sadu.
U svom obraćanju pozvao je građane na generalni štrajk i istakao podršku prosvetnih radnika studentima. Ukazao je na smanjenje plata prosvetara, problem nastave na daljinu, i apelovao na građane da se pridruže štrajku. Takođe je govorio o značaju obrazovanja i demokratskog društva.
,,Demos to ste svi vi, kratos, to je vlast, vi svi vladate ovom našom Srbijom, zato vas pozivam, moj narode, moje demokrate, moji vladari Srbije, preuzmite stvari u vaše ruke, onako kako nam svima pokazuju student, maturanti, advokati, paori, glumci i prosvetni radnici, a to je građanski aktivizam da bi našu državu učinili mnogo, mnogo boljom.”
,,Obraćam vam se u ime naše dece, u ime naših učenika, koji vam kažu zajedno sa svojim profesorima: Otpočnite generalni štrajk!”
,,Školska godina će biti ponovo od jeseni, ali onih 16 života neće ponovo biti, zapamtite to dobro dragi moji prijatelji, nesreća ne sme da bude zaboravljena, i mi moramo da damo doprinos ozdravljenju Srbije i uređenju našeg društva.”
Govor je održao i Denis Geljić, poštar koji je dobio otkaz zbog svoje podrške studentima, koji je govorio o korupciji unutar Pošte Srbije.
,, Devet godina nismo imali povećanje plate a u međuvremenu su velika većina stručnog i obrazovanog kadra napustila je svoju Poštu jer nisu mogli da slušaju od nestručnih i politički uhlebljenih reči :
“Ako vam se ne sviđa uzmi knjižicu i idi…”
“Ako nećeš,ima ko hoće….”
Počeli su uveliko da krše zakone ,bespravno da uskraćuju zakonom definisane obaveze poslodavca,bezbednost na radu je u mnogim radnim jedinicama ugrožena itd.”
,, Zbog otvorene podrške i neskrivenog aktivizma i delovanja protiv svega lošeg u Pošti, a i državi, trenutno nas nekoliko je dobilo otkaze i premeštaje na druga radna mesta i u druge Radne jedinice. Najodgovornija za sva dešavanja sto se dešavaju je direktno Vlada RS.”
